14:02:00

Jak zdejmować lakier hybrydowy?


Lakiery hybrydowe nie niszczą paznokci. Głównym czynnikiem wpływającym na kondycję płytki paznokcia przy noszeniu hybryd jest to w jaki sposób je ściągamy. Niewłaściwe zmywanie hybrydy potrafi wyrządzić naprawdę wiele szkód, a regeneracja paznokci może trwać naprawdę długi czas. Dlatego dziś chciałam was zaprosić na post o tym w jaki sposób usuwać lakier hybrydowy, żeby paznokcie wciąż pozostawały zdrowe i mocne.


Jak zdejmować lakier hybrydowy?


Na temat hybryd powstało już bardzo wiele mitów. Wiem, że bardzo wiele z was wciąż jeszcze nie zdecydowało się na ten rodzaj manicure właśnie z obawy przed zniszczeniem paznokci. I rzeczywiście nie będę ukrywać, że niewłaściwe nakładanie i zmywanie hybryd może bardzo szybko doprowadzić do katastrofy i uszkodzenia płytki paznokcia. 

Daleko nie wybiegając w szukaniu opinii, jakiś czas temu rozmawiałam z dwiema znajomymi właśnie o hybrydach. Szybko podniosły się głosy, że ledwie po dwóch miesiącach ich paznokcie były jak papier, hybryda to czysty wytwór szatana, a ja muszę mieć paznokcie z tytanu skoro nic im się nie dzieje. Paznokci z tytanu nie mam, wręcz przeciwnie i przez wiele lat miałam z nimi duże problemy, więc z pewnością nie narażałabym ich na tak dotkliwe zniszczenia. Szybko jednak w rozmowie wyszło to, że zdarzało im się po kawałeczku odrywać lakier z paznokcia "bo już przecież sam odchodził". I wszystko jasne.

Nigdy, ale to przenigdy nie odrywajcie i nie podważajcie lakieru. Nawet jeśli w którymś miejscu sam zaczyna odchodzić, po prostu zdejmijcie go jak najszybciej, żeby was nie kusiło. Dobrze nałożona hybryda powinna się trzymać bez problemu aż ją zmyjemy, niezależnie od tego jak długo będzie na paznokciach. Ale oczywiście może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak. Manicurzystką nie jestem, zdarzało mi się robić hybrydy w dużym pośpiechu, wystarczyło niedokładne odtłuszczenie płytki i po tygodniu z boku paznokcia lakier stracił przyczepność. I nie powiem, że mnie nie kusiło zrywać. Oj kusiło i to bardzo. Zwykły lakier przy dłużej kąpieli potrafił mi odchodzić całym płatem i nie raz tak go ściągałam. Ale hybryda to nie jest zwykły lakier. Nawet jeśli w jednym miejscu odejdzie, nie znaczy, że dalej nie jest mocno związany z paznokciem. Odrywając go i podważając, może nam się wydawać, że ściągamy lakier, jednak ten mocno związany z paznokciem, może schodzić razem z wierzchnią warstwą płytki, co bardzo szybko je osłabi i zniszczy. 

Trochę się rozgadałam, ale już przechodzimy do tej jak i czym sama zdejmuję hybrydy, żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko uszkodzenia paznokci. 


Jak zdejmować lakier hybrydowy?


1. Spiłowanie wierzchniej warstwy lakieru.


Często widzę, że jest to krok pomijany i wiele dziewczyn od razu nakłada aceton. Moim zdaniem spiłowanie przynajmniej topu jest ważne. Nie dlatego, że lakier bez tego nie odejdzie, ale dzięki temu możemy skrócić kontakt paznokci z acetonem, a ten jak wiadomo ten im szczególnie nie służy. 


Do spiłowania lakieru używam w tej chwili pilników naszego rodzimego producenta Aba Group, które dostałam od firmy do testów. Są solidnie wykonane i dobrej jakości, nie zdzierają się szybko przy hybrydach, a wiele dostępnych rodzajów pozwala dobrać ten najbardziej dla nas odpowiedni i wygodny. 

Ja też próbowałam wielu pilników i najczęściej teraz używam tych o gradacji 100/180 lub 180/240. Do spiłowania lakieru nie wybierajmy zbyt ostrych pilników. Co prawda takim o wiele szybciej można pozbyć się lakieru, ale jednocześnie chwila nieuwagi wystarczy, żeby spiłować za mocno i zamiast lakieru, przypadkiem uszkodzić też płytkę paznokcia. 

Tu sprawa jest też dość indywidualna. Najlepiej wypróbować kilka pilników o różnych gradacjach i dobrać do siebie ten, którym będzie się najwygodniej pracować. Pamiętajcie też, że nie jest konieczne spiłowanie całego lakieru. Wystarczy usunąć top coat i to już skróci czas ściągania całości. 

Wszystko zależy również od grubości warstw i czy nakładałyście też lakier typu Semi Hardi do przedłużenia lub wzmocnienia paznokci. Im grubsza warstwa lakieru, tym więcej spokojnie można spiłować.

Jak zdejmować lakier hybrydowy?

Jak zdejmować lakier hybrydowy?

Jak zdejmować lakier hybrydowy?

Jak zdejmować lakier hybrydowy?

2. Odmoczenie hybrydy w acetonie 


Na rynku mamy do wyboru różne warianty płynów do usuwania hybryd. Najprostszy, najtańszy i najbardziej popularny to oczywiście aceton, ale wiele firm ma w swojej ofercie również specjalne removery, czyli zwykle aceton z dodatkiem lanoliny, który ma być dla paznokci delikatniejszy. Czy to konieczne? Jeśli zmywacie lakier bardzo często, to z pewnością warto wybrać delikatniejszą opcję. Jednak moim zdaniem nie ma też co  tak bardzo demonizować samego acetonu. Pamiętajmy, że hybryd nie zmywamy tak często jak zwykłego lakieru. Aceton jest szkodliwy, ale używamy go nie częściej niż co dwa-cztery tygodnie. Ja mam wielką butlę kupioną z tego co pamiętam na Allegro. I to o zapachu truskawkowym. Wciąż na początku okrutnie śmierdzi, ale wraz z tym jak się utlenia tę chemiczną, ale wciąż truskawkę czuć, więc jest nieco lepiej niż z czystym acetonem. Jednak mimo wszystko jeśli macie delikatne paznokcie i wrażliwą skórę, lepiej będzie sięgnąć po płyny z ochronnymi dodatkami, które nieco zminimalizują szkodliwe działanie samego acetonu.

Ostatnio widziałam też, że w Biedronce pojawił się jakiś zmywacz do hybryd. Zawsze zapominam mu się przyjrzeć, ale na pewno niedługo sprawdzę co to za wynalazek. Biedronkowe zmywacze są jednymi z moich ulubionych, więc może i w tym przypadku będzie tak samo.


Jak zdejmować lakier hybrydowy?

Metod na ściąganie hybrydy jest wiele. Są gotowe folie, zwykłe waciki owinięte folią aluminiową, dziwne "kubeczki", do których wlewa się aceton i wkłada paznokcie, klipsy i pewnie wiele innych wynalazków, które mniej lub bardziej mają nam ułatwić proces usuwania hybryd. 

Ja długi czas używałam gotowych folii i są naprawdę bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie gorszym są te przygotowane przez nas, ale jeśli zależy nam na czasie, gotowce zawsze są mile widziane. Na Allegro można znaleźć paczki po 100 sztuk za około 15 złotych, więc nie jest to aż tak wielki wydatek. Teraz używam klipsów z AliExpress za około dolara. Bardzo tanie, zadziwiająco wytrzymałe, wygodne w użyciu i nie licząc wacików, które i tak kupujemy, jest to tylko jednorazowy wydatek. Identyczne lub podobne klipsy można już znaleźć w wielu drogeriach za około 10-15 złotych, więc warto się rozejrzeć.
Przy klipsach zwykły wacik kosmetyczny rozcinam na kilka części. Dość mocno nasączam go acetonem, przykładam na paznokieć i zaciskam klips. Nie polecam ściągania obu dłoni na raz, bo ani trochę to wygodne, ale jeśli wam jest tak dobrze to proszę bardzo.

Nie zauważyłam też dużych różnic czasowych przy tych metodach. Zarówno klipsy jak i folie dobrze trzymają się na palcach i czas odmaczania lakieru jest bardzo podobny.


Jak zdejmować lakier hybrydowy?

4. Usunięcie resztek lakieru


Po upływie około dziesięciu - piętnastu minut, w zależności od wcześniejszego stopnia spiłowania lakieru, po kolei zdejmuje klipsy i usuwam resztki hybrydy. 


Tu znowu do wyboru masa opcji. Specjalnie do tego przeznaczone stripery jakie ma na przykład Semilac (moim zdaniem strasznie niewygodne), drewniane patyczki, radełka. Dobierzmy taką metodę, która dla nas będzie najwygodniejsza. 

Sama używam radełka, ale jeśli dopiero zaczynacie przygodę z hybrydami i nie macie jeszcze takiego wyczucia, zdecydowanie odradzam. Radełko radzi sobie z resztkami bardzo szybko, ale jednocześnie jest dość ostre i tak jak w przypadku zbyt ostrego pilnika, możemy przypadkiem uszkodzić też płytkę paznokcia. Na początek najlepiej nadadzą się po prostu drewniane patyczki do skórek. I uwaga, jeśli lakier nie odchodzi łatwo od płytki, lepiej znów na chwilę potrzymać go w acetonie niż na siłę próbować go zdrapać, bo to znów może prowadzić do uszkodzenia płytki. 

Klipsy czy folie ściągajcie też pojedynczo z paznokcia, z którego chcecie usunąć hybrydę i każdym zajmujcie się po kolei. Po odparowaniu acetonu lakier wysycha i ciężej go usunąć niż od razu po zdjęciu folii czy klipsów.Jak zdejmować lakier hybrydowy?

Jak zdejmować lakier hybrydowy?

4. Delikatne zmatowienie płytki


Jeśli na paznokciach wciąż pozostają niewielkie ślady po bazie, wystarczy delikatnie przetrzeć je polerką. Jednak tu znowu róbcie to bardzo delikatnie. Nie chodzi o mocne ścieranie płytki paznokcia, a wyłącznie delikatne zmatowienie i usunięcie ewentualnych resztek bazy. Zbyt mocne i częste polerowanie płytki znów może przyczynić się do osłabienia i pogorszenia stanu paznokci. 


Jednocześnie jeśli usunęłyście dokładnie cały lakier z paznokci, spokojnie możecie pominąć ten krok. Zwłaszcza jeśli macie cienkie paznokcie.Jak zdejmować lakier hybrydowy?


Po lekkim zmatowieniu płytka jest już gotowa do ponownego nakładania lakieru. Przy prawidłowym ściąganiu i przygotowaniu paznokcia, nie jest konieczne robienie dłuższych przerw między kolejnymi malowaniami. Ja zwykle maluję je ponownie kolejnego dnia, ale to bardziej wynika z mojego lenistwa niż z konieczności ;) 

Warto jednak zrobić chociaż godzinę czy dwie przerwy i w tym czasie nałożyć na dłonie i paznokcie coś nawilżającego i regenerującego, bo mimo wszystko użyty wcześniej aceton je trochę wysusza.

Jak zdejmować lakier hybrydowy?Trochę za bardzo się rozgadałam, więc każdemu kto jakimś cudem przebrnął przez całość serdecznie gratuluję i mam nadzieję, że post chociaż trochę pomoże wam poradzić sobie z szybkim i bezpiecznym zdejmowaniem lakieru. To nic strasznego i nie trwa wcale tak długo jak można by się było spodziewać po długości tego tekstu. Chciałam jednak przy okazji wyjaśnić też kilka dodatkowych kwestii i mam nadzieję, że mi się to udało. 

Zdejmowanie hybrydy to zaledwie trzy lub maksymalnie cztery proste kroki. Spiłowanie wierzchniej warstwy lakieru, odmoczenie hybrydy w acetonie, usunięcie resztek i ewentualne delikatne zmatowienie płytki. Z każdym kolejnym ściągnięciem lakieru będziecie dochodzić do większej wprawy i cały proces będzie trwał szybciej i sprawniej

Pamiętajcie tylko o tym, że zrywać hybryd, nie podważać ich, nie piłować ani polerować zbyt mocno, a wasze paznokcie będą wciąż w dobrym stanie.

Jak zdejmować lakier hybrydowy?

A co wy myślicie o hybrydach? Nosicie? Jeśli macie jakieś swoje sprawdzone metody i produkty, których używacie, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach, na pewno jeszcze bardziej ułatwi to początkującym przygodę z hybrydami. A może jednak wolicie tradycyjne lakiery do paznokci? 


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z NOWYMI POSTAMI!

                        Copyright © 2017 Miss Lilith